Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Zeytinyağlı Enginar Tarifi


Birçok Enginar tarif denedim ve sizinle paylaştırm fakat bunlar arasında yinede hem sadeliği hemde harika lezzeti ile Zeytinyağlı Enginar Tarifi gibisi yok sanırım en çok sevilen enginar tarifi yinede zeytin yağı ile yapılan enginar yemeği.

Zeytinyağlı Enginar Malzemeler
4 adet dolgun enginar
10-15 adet arpacık soğan
1 kâse iç bakla
2 adet limon
1 demet dereotu
1 su bardağı sıcak su
1 çay bardağı zeytinyağı
Kristal kayatuzu

Zeytinyağlı Enginar Tarifinin Yapılışı

1. Bir limonun suyunu bir tabağa sıkın üzerine bir yemek kaşığı tuz koyun, Bir tahtanın üzerinde enginarın çiçekli kısmını kesip atın ve (kararmaması için) hemen limonlu tuza batırıp kestiğiniz yeri ovun. Enginarın üzerine 5 cm kadar sap bırakıp kalan sapını kesin ve yine limonu tuza batırıp kesilen kısmı ovun. Sonra enginarı yan yatırıp çevirerek, bıçağı fazla derine de batırmadan ve sapını koparmadan yan kabuklarını soyun. Aynı şekilde kestiğiniz yerleri limonlu tuza batırıp ovun. En önemlisi de, enginarın içindeki tüyleri (bir çay kaşığı yardımı ile) büyük bir özenle temizleyin. Ayıkladığınız enginarları kararmaması için limonlu suda bekletin.
2. Temizleme işlemi bitice, enginarları bir tencereye yan yana yatırarak daire şeklinde dizin. İç baklaları kabuklarından ayırın, soğanları soyun ve enginarların üzerlerine ilave edin. Zeytinyağını ve yarım limonun suyunu ekleyin. Bir su bardağı sıcak suyu dökün ve tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte pişirin (enginarlar ve baklalar yumuşayana kadar). Daha sonra ateşten alarak soğumasını bekleyin.
3. Servis etmeden önce dereotunu yıkayıp ince ince doğrayın, enginarların üzerini dereotu ile süsleyin çok daha güzel bir görüntü ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir