Yalancı Su Böreği

Yalancı Su Böreği

Yalancı Su Böreği


Herkez bilir su böreğinin yapımı oldukça zahmetli bir iştir. Lezzet olarka su böreğine yakın fakat yapım kolaylığı olarak ondan çok daha kolay yapılan yalancı su böreği tarifini denemelisiniz. Fazla zamanı olmayan fakat su böreğine yakın bir lezzet elde etmek isteyenler için harika bir deneyim olacaktır yalancı su böreğini mutlaka denemelisiniz.

Yalancı Su Böreği Malzemeler:

5 adet yufka (4 tane de olabilir)
2 + 1/2 (ikibuçuk) su bardağı yoğurt (ekşiyse eğer önce süzüp sonra süzdüğünüz yoğurdu biraz sulandırarak kullanabilirsiniz)
1/2 su bardağı sıvıyağ
2 yumurta
1 bardak su veya 1 bardak maden suyu (oda ısısında)
susam, çörekotu
İçi için 400 gr. beyaz peynir ve çeyrek bağdan biraz fazla maydonoz (maydonuzunu çok kullanmayın, güzel olmuyor(muş))

Yalancı Su Böreği Hazırlanması:

Biraz derin bir kaba, sıvıyağ ve yumurtanın bir tanesi kırılır ve çatal veya çırpıcı ile karıştırılır
Fırın tepsisi yağlanıp yufkalardan bir tanesi büzüştürülerek serilir.
İkinci yufka yoğurtlu karışım kasesine batırılıp her tarafı harca bulandıktan sonra fazla harcı akıtılarak tepsideki ilk yufkanın üzerine yine büzüştürülerek serilir.
(Eğer 5 yufkalı yapılıyorsa 2. yufkanın üzerine yine 2. yufkaya yapıldığı gibi 3. yufkanın yarısı serilir)
Ufalanmış olan peynir ve kıyılmış maydonozlu harç yufkaların üzerine homojen olarak dağıtılır
(Yine 5 yufkalı yapılıyorsa eğer, harcın üzerindeki kata 3. yufkanın kalan yarısı yoğurtlu harca batırdıktan sonra serilir)
Geriye kalan 2 yufkadan ilki de yine harca batırılıp çıkarıldıktan sonra büzüştürülerek tepsiye yayılır.
Kalan son yufka harca batırılmadan en üste büzüştürülerek serilir ve kalan harca (az miktar kalıyor) 2. yumurta kırılıp karıştırıldıktan sonra böreğin en üstüne kaşık veya fırça ile yayılır. Börek dilimlenir, üzerine susam ve çörekotu serpilir
Önceden ısıtılmış 170 derece fırına sürülen börek üzeri kuruyunca (5-10 dk kadar) böreğin üzerine 1 bardak su veya 1 bardak maden suyu her tarafına döküldükten sonra pişirilmeye devam edilir. Üzeri kızarınca fırından alınır. Umarım sizde yalancı su böreğini beyenerek yapar ve afiyetle yersiniz.

Not: Ben sonradan üzerine dökmek için maden suyu değil su kullandım, yumuşacık bir börek oldu. Acaba maden suyu dökülse daha mı çıtır olurdu, bilgisi olan veya bu şekilde deneyen varsa yorumlarını almak isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir