Tarator Soslu Karnabaharlı Tavuk Tarifi

Tarator Soslu Karnabaharlı Tavuk Tarifi

Tarator Soslu Karnabaharlı Tavuk Tarifi

Tavuk tarifleri Tarator Soslu Karnabaharlı Tavuk Tarifi

Malzeme Listesi

1 Karnabahar
1 Tavuk Göğsü
1 Şişe Maden Suyu
3 Yumurta
2 Çorba K. Ketçap
Ustasından Un Ölçüsü
Tuz
Karabiber
Tarator Sosu İçin:
5 Dilim Tost Ekmeği
2 Diş Sarımsak
1 Çay B. Ceviz
1 Çay B. Zeytinyağı
Tuz

Hazırlanışı

Tenceremize sıcak suyu koyup ocağımızın üzerine alıyoruz.Ayıklanan karnabaharlarıda sıcak suda pişiriyoruz.Pişen karnabaharları çıkartıp sogğk suyun içerisine alıyoruz.

Sosu icin: Karıştırma kabımızın içerisine maden suyunu ve yumurtaları koyuyoruz.Üzerine tuz,karabiber ve ketçabıda döküp çırpıyoruz.Kıvamı koyu olmayacak şekilde un ilave ediyoruz.

Tavuklarımızı jülyen şeklinde ince ince kesiyoruz. Karıştırma kabına alıp üzerine tuz ve karabiber serpip harmanlıyoruz. Tavuklarımızı önce unluyoruz.

Unladıktan sonra da hazırladığımız sosun içerisine alıyoruz. Sosladıktan sonrada sıcak yağın içerisine alıp kızartıyoruz. Karnıbaharlarıda soslayıp kızartıyoruz.

Kızarttığımız et ve karnabaharları servis tabaklarına alıyoruz.

Tarator sosu icin: Ekmekleri karıştırma kabımıza alıp sütle ıslatıyoruz.Islattığımız ekmeklerin üzerine sirke ve yağ koyup çırpıyoruz. Üzerine robottan geçirdigimiz ceviz, sarımsak ve tuzuda ilave edip karıştırıyoruz.

Servis tabağının kenarlarına kızarttğımız karnabahar ve tavuğu yerleştiriyoruz. Tabağın orta kısmınada hazırladığımız sosu koyup servis ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir