Oktay Usta Maklube Tarifi

Oktay Usta Maklube Tarifi

Oktay Usta Maklube Tarifi


Oktay Usta Maklube Tarifi
Üzerine etleri döküyoruz. Etlerin üzerine ise yıkanıp süzülmüş pirinci döküyoruz. Maklube bir başlangıçtır, bir şehadettir, dostlukların ve vefanın fotoğrafıdır. İyi bir niyetin başlangıcıdır. Yiyenin en güzel hatırası, yemeğenin gizli keşkesidir. Bismillahla başlanan bu yemek bir türlü bitmez, sofradan herkes kalkmadan bu yemek kalkmaz, Herkes doyamadan sofranın bereket meleği sofradan gitmez.. Yemekten sonra Elhamdulişlah, sonrası ise yıllarca devam edecek bir lezzet ve hatıra yolculuğudur.

Sofranın Yıldızı Maklube Tarifi

Malzeme Listesi

500 Gr. Kuzu Eti
4 Su B. Pirinç
4 Patates
1 Soğan
2 Çorba K. Tereyağı
Sıvıyağ
Su
Tuz
Garnitürü İçin:
3 Havuç
1 Mor Lahana
1 Salkım Domates
3 Yavru Marul
5 Yeşil Soğan
1 Kg. Yoğurt
1 Tutam Maydanoz

Hazırlanışı:

Tencereye sıvıyağını koyuyoruz. Üzerine kuşbaşı doğradığımız kuzu etini koyup kavuruyoruz. Yemeklik doğranmış soğanlarıda ilave edip etler suyunu çekene kadar kavuruyoruz.

Patatesleri soyup dilim dilim doğruyoruz. Patatesin ikisine yağda kızartıyoruz. Tencerenin zemini yağlıyoruz. Üzerine kızartmadığımız patates dilimlerini yerleştiriyoruz.

Üzerine etleri döküyoruz. Etlerin üzerine ise yıkanıp süzülmüş pirinci döküyoruz. Parçalara böldüğümüz tereyağını pirinçlerin üzerine koyuyoruz. Bunun üstüne de kızarttığımız patatesleri yerleştiriyoruz. Suyunu döküyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.

Salatası İçin: Havuç ve mor lahanayı ayrı kapların içlerine rendeliyoruz. Domatesi, soğanı, maydanozu, marulu ve maydanozu ince ince doğrayıp karıştırma kabının içerisine alıyoruz.

Pişirdiğimiz pilavı sininin ortasına ters çeviriyoruz. Kenarlarına havuç ve lahanayla yıldız şekli veriyoruz. Yıldızın dışta kalan kenarlarına salatamızı döküyoruz.

Yıldızın iç kısımlarını yoğurtla dolduruyoruz. Tencereyi kaldırıp yemeği servis ediyoruz.

Etiketler: maklube_nedirmaklube_tarifimaklube_tariflerimaklube yemek tarifiyogurtlu maklube tarifioktay_usta_maklube_tarifioktay usta maklube tariflerioktay usta hamurisi tariflerimaklube nasil hazirlanirmaklube nasil pisirilirkolay maklube tarifipratik_maklube_tarifimaklubelermaklubepilav tarifleriyoresel yemekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir