Oktay Usta Kurabiye Tarifleri

Oktay Usta Kurabiye Tarifleri

Oktay Usta Kurabiye Tarifleri


Oktay Usta Kurabiye Tarifleri
Kurabiye; Un, yağ, badem,
fıstık vb. ile yapılan,
şekerli küçük çörek.
‘Gureybîye’ un, şeker
ve yağla yapılan
ve
fırında pişirilen
bir çeşit tatlıdır.

Kurabiye Nedir ?

Un, yağ, badem, fıstık vb. ile yapılan, şekerli küçük çörek. ‘Gureybîye’ un, şeker ve yağla yapılan ve fırında pişirilen tatlı. ‘Gureyb’ kelimesinden türemiş…

Şu meşhur ebû gureyb cezaevi ‘ kurabiye cezaevi’ anlamına gelmiyor tabiki.. ‘ Gureyb’ küçük garip şey anlamına geliyor.. Kurabiye yi ilk keşfeden kişinin bu keşfi yanlışlıkla yaptığı çıkıyor ortaya.. Zira ne olduğunu bilinseydi ona ‘küçük garip şey’ denmezdi herhalde.

“Çocuklar eve geldiklerinde sıcak bir aile ortamı görmek ister, kapıyı açtıklarında kendi evlerinde kek, kurabiye kokusu almak ister. Çünkü çocuklar annelerin elinden bir şeyler yemekten mutluluk duyar.

Annelerinin çocuklarına özel bir şeyler pişirmesi onları özel hissettirir. Aslında sıcak bir kek, kurabiye kokusu aile sıcaklığının temsil eder. Bir kek kokusu aldığınızda çocukluğunuzdaki çok özel hatıralarınızı hatırlarsınız.

Bu nedenle sevgili anneler, hafta içi zaman bulamıyorsanız bile hafta sonu çocuğunuza kek, kurabiye pişirebilirsiniz. Hafta içi bir günde olsa sürpriz yapıp işten erken çıkıp çocuğunuzu sıcak bir kek kokusuyla şımartabilirsiniz.

Çocuğunuza kendi ellerinizle hazırladığınız bir tatlı, herhangi bir pastaneden aldığınız tatlılardan çok daha değerlidir. Çocuğunuza bu mutluluğu yaşatın. Dilerseniz çocuğunuzun kek ve kurabiye pişirirken size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Bu yardım çocuğunuzun kendiyle gurur duymasını sağlayacaktır.”

“Belkide sadece bir kurabiye ailenizi birarada tutmanının veya anneli büyümenin veya evlat sahibi olmanın zevkini yaşatacaktır, size, kızınıza veya oğlunuza. Kurabiyenin içine girmiş anne eli, çocuğunun içine bir sırla girer sanki, önce ağzını tatlandırır, sonra oradan nefesini ve yüreğini okşar, kurabiyenin içinde ki sizin eliniz, yani annenin elidir artık, ilk lokma çocuğun boğazından lezzet yolculuğuna çıkmaya başladığında. Bu sevgi ve lezzet yolculuğu bittiğinde ise artık, evlatla anne arasında yeni bir köprü daha kurulmuştur.

Bu kurabiyenin sırrı ve belki de isminde ki sırdan buradan gelmektedir; garip ufak şey, ufak şeyleri gariplikten kurtaran tatlı şey. Garipleşmiş mahzun ve ihmal edilmiş minnacık gönülleri anne eli ile ısıtan, tatlandıran ufak şey.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir