Kırmızı lahanalı börek

Kırmızı lahanalı börek

Kırmızı lahanalı börek


Kırmızı lahanalı börek
4-6 Kişilik
Malzemeler

400 gram kırmızı lahana
1 adet kırmızı soğan
4 diş sarmısak
1 adet armut
6 yemek kaşığı zeytinyağı
100 ml. beyaz şarap
350 ml. sebze suyu
300 gram milföy hamuru (dondurulmuş)
150 gram dolmalık fıstık
1 demet adaçayı
1 adet yumurta
tuz
karabiber
un

Kırmızı lahanalı börek
Hazırlanışı

Lahananın dış yapraklarını ayıklayıp dörde bölün. Kök uzantısını çıkarın ve lahanayı ince şeritler halinde doğrayın. Soğanla sarmısağı soyup ince kıyın. Armudu soyun, dörde bölün, çekirdekli kısmı çıkarıp atın ve dilimleyin. 4 yemek kaşığı zeytinyağında soğan, sarmısak ve armudu kavurun. Kırmızı lahana, beyaz şarap ve 150 ml. sebze suyunu katın, tuzlayıp biberleyin. Kapağı kapalı olarak, 20 dakika pişirin.

Milföy hamurunu çözdürün. Dolmalık fıstıkları iri kıyın. Adaçayı yapraklarını şeritler şeklinde doğrayın. Dolmalık fıstığı ve doğranmış adaçayı yapraklarını kırmızı lahanaya ilave edin. Tuz ve karabiber ile tatlandırın. Milföy hamurlarını üst üste koyun ve 40×30 cm. büyüklüğünde dikdörtgen şeklinde açın. Yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine yerleştirin.

Kırmızı lahanalı harcı hamurun yarısına uzunlamasına yayın.Yumurtayı 2 yemek kaşığı su ile çırpın, hamurun kenarlarına sürüp harcın üzerine kapatın. Kenarlarını kesip düzeltin. Kalan yumurtalı suyu da üzerine sürün. Önceden 180ø ısıtılmış fırında 30 dakika pişirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir