Kavala Kurabiyesi Edirne Kurabiyesi

Kavala Kurabiyesi Edirne Kurabiyesi

Kavala Kurabiyesi Edirne Kurabiyesi


Osmanlı topraklarının ortak kültürümnün mirası olan Kavala Kurabiyesi, ülkemizde Edirne’ de Bademli Kurabiye, daha da genel adıyla Edirne Kurabiyesi isimleriyle de bilinen bir çeşit un kurabiyesidir. Yunanistan’ın Kavala şehri, kavrulmuş un ve bademin bu ağızda dağılan lezzetini kendi adını vererek tescillemişse de, birbiriyle tarih sürecinde yakın ilişkiler içindeki halkların ortak bir değeridir. Özellikle Edirne ve civarında bademin bir çok üründe ana malzeme olarak kullanıldığı da düşünülürse, Kavala Kurabiyesi’ nin ortak bir mutfak kültürünün ürünü olduğunu söylemek daha mümkün olur. Edirne’ye uğrayanların, Selimiye Arastası, Bedesten gibi hediyelik ürünlerin çok bulunduğu çarşılarda en fazla rağbet gösterdiği ürünler arasında Edirne Kurabiyesi’nin olması hiç şaşırtıcı bir durum değildir.

Malzemeler

-Yarım su bardağı file badem

-1 Su bardağı un

-3 Yemek kaşığı tereyağ

-Bir paket pudra şekeri [Edirne Kurabiyesi]

-Yarım paket vanilya

– Bir yumurtanın akı

-1 Çay kaşığı kabartma tozu

Yapılışı

Un ve badem bir tavaya alınıp, kokusu çıkana sürekli karıştırılarak kadar kavrulur. İyice kavrulup, rengi de dönen bu karışım bir kenara soğumaya bırakılır.

Soğuduktan sonra,pudra şekerinden 4 kaşık,kabartma tozu,3 kaşık tereyağ,vanilya ve yumurta akı ilave edilir. Tereyağın oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir ki, kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilsin. Hamur iyice yoğrulur, çok yumuşak olmuşsa hamur un ilavesiyle kıvam ayarlanır.

Elde edilen hamurdan, ay şeklinde kalıplardan lokmalık, kesinlikle çok büyük olmayan kurabiye hamurları kesilir. Bu ay şekli kurabiyenin geleneksel şeklidir. Bugün Yunanistan’ da tescillenen şekli de ay şeklinde hazırlanmış olanlardır. Fakat, sizler başka kalıplar da kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken, kurabiyelerin çok büyük olmaması, küçük tek lokmalık büyüklüklerde hazırlanmasıdır.

Yağlı kağıt üzerine dizilen kurabiyeler, önceden ısıtılmış bir fırında orta sıcaklıkta ( 160-180 C ) pişmeye bırakılır. Soğuyan kurabiyeler, geri kalan pudra şekeri ile dolu bir kapta iyice bulanarak, servise hazır edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir