Karalahana Sarması

Karalahana Sarması

Karalahana Sarması


Karadeniz yöremizin çok sevdiği Karalahana Sarması tarifini vermekten inanılmaz haz alıyorum sanırım sarmaya olan düşkünlüğümden olsa gerek. Fakat yine karalahana sarması gibisi yok bence. Evet geçelim tarife.
Karalahana Sarması Malzemeler:

5 bağ karalahana,
3 soğan,
1 su bardağı zeytinyağı,
1 bardak pirinç,
2 domates,
1 tatlı kaşığı salça,
yarım fincan kuru nane,
yeterince tuz.

Karalahana Sarması Yapılışı:

Lahana 15 dakika haşlanıp süzülür ve üzerinden soğuk su gezdirilir. Bir su bardağı zeytinyağının az bir kısmını ayırarak kalanı bir tencereye dökülür. Üzerine soğanlar çentilir. 5 dakika kadar hafif ateşte kavurulduktan sonra, doğranmış domates ve salça ile de kavrulur. Üzerine ayıklanmış, yıkanmış pirinç dökülür. Onunla da yine 5 dakika kavrulur. Bunların üzerine 1 bardaktan az kaynar su döküp; tuz ve nane serpilir. Pilav gibi kısık ateşte pişirilir. Dolma içi olarak hazırlanan pirinç, yumuşak olmadan suyunu çekince ateşten alınır ve karıştırılarak bir kenara bırakılır.

Lahanalar ortadan bölünür. Yarısına, hazırlanan iç konur ve yaprağın sağ ve sol kenarları içe katlanarak yukarıdan aşağıya rulo şeklinde sarılır. Tencereye dizip, üzerine 1,5 bardak su ve kalan zeytinyağı dökülür. Hafif ateşte yapraklar sarımtırak bir hâl alana kadar pişirilir. Tencereden alınıp, soğutulur ve limon dilimleriyle süslenerek servis yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir