Kalp kurabiye

Kalp kurabiye

Kalp kurabiye


Malzemeler:
250 gram un
80 gram tozşeker
1 adet çubuk vanilya
2 adet portakal
100 gram acı çikolata
100 gram oda ısısında tereyağı
1 adet yumurta
un
tuz
250 gram beyaz çikolata
200 gram portakal şekerlemesi

Hazırlanışı
Vanilya çubuğunu uzunlamasına yarıya bölün ve özünü kazıyın. Un, şeker, vanilya ve bir tutam tuzu bir kabın içinde karıştırın. Portakalın kabuğunu rendeleyin. Suyunu sıkın. Çikolatayı incecik rendeleyin. Portakal kabuğuyla çikolatayı unlu ve şekerli karışıma ilave edip harmanlayın.

Tereyağını küçük parçalara bölün, yumurta ve 2 yemek kaşığı portakal suyu ile birlikte üstteki karışıma katın. Mikserin hamur yoğurma ucuyla düzgün bir hamur elde edene kadar yoğurun. Şeffaf folyoya sararak 1 saat buzdolabında bekletin.

Hamuru küçük parçalar halinde unlu bir zemin üstünde 4 mm. kalınlığında açın. Hamurdan 6 cm. çapında kalpler çıkarın. Kalpleri yağlı kağıtla kaplanmış tepsiye yerleştirin, önceden 1800 ısıtılmış fırının alttan 2. rafında 12 dakika fırınlayın. Soğumaya bırakın.

Çikolatayı benmaride eritin. Portakal dilimlerini 8er parçaya bölün. Çikolatayı kağıttan bir külaha doldurup ince çizgiler halinde kurabiyenin üstüne sıkın. Hemen portakal şekerlemesini üstüne yerleştirin. Çikolatanın sertleşmesini bekleyin. Aralarına yağlı kağıt serilmiş olarak kapaklı bir kapta 2 haftaya kadar saklanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir