Kabak Helvası

Kabak Helvası Nasıl Yapılır

Kabak Helvası Tarifi

Kabak Helvası
Bu helva tarifi bilinen helvalardan başka sonderece hafif ve lezetli. Bal kabağından yapıldığı için diğer tatlılardan ve helvalardan farklı diyebilirim. Mutlaka denemeniz gereken bir helva tarifi.

Kabak Helvası Malzemeler:

2 kilo bal kabağı
4 su bardağı toz şeker
Yarım çay bardağı su
Yarım adet limonun suyu

Kabak Helvası Üzeri süslemek için:

Hindistan cevizi
1 kahve fincanı çekilmiş badem

Kabak Helvası Nasıl Yapılır:

Öncelikle bal kabağının iyi olduğundan emin olun çoğunlukla bal kabağının rengi lezeti hakkında fikir verir. Secilen bal kabaklarını kabuklarını ince olacak şekilde soyuyoruz. soyduğunuz bal kabaklarını rendeleyip avucumuzun içinde sıkarak suyunu bir güzel çıkarıyoruz.
Bir sonraki adımda teflon yada granit bir tencerede şekeri bir miktar karamelize edip üzerine yarım çay bardağı su ekeyin limon suyunu da ekleyerek şekerin bütünü eriyinceye kadar bir güzel karıştırın. Bu karışımın üzerine önceden rendelenmiş kabakları ekleyin biraz kavurun.
Kabakların rengi koyu altın sarısı halini alanakadar kesintisiz sürekli karıştırmak suretiyle pişiriyoruz. Ateşten alıp kapağını kapatarak yaklaşık on dakika dinlendiriyoruz. Bundan sonra pişirme ilemni bitmiş kabak helvasının sunuma hazırlanması kalmıştır. Kendi zefkinize göre şekil vererek yada düz bir tepsiye dökerek üzerini düzeltin, bıçak ile kare kare şeklinde keserek üzerine hindistan cevizi ve dövülmüş badem ile süsleyerek sunuma hazır hale glir. Kabak helvalarımızı ılıdıktan sonra yada soğuduktan sonra servis edebilirsiniz. Umarım Kabak Helvaısnı beyenerek yapar ve afiyetle yersiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir