İskilip Dolması

İskilip Dolması

İskilip Dolması


En zahmetli lezetklerden biri dir İskilip Dolması zehmeti uzun pişirme süresinden kaynaklanır aslında çok sabır isteyen bir iş olmakla birlikte iskilip dolması yapanlar bu lezzete değdiğini bilirler.

İskilip Dolması Malzemeler

1 kg pirinç
1 kg daha ya da kuzu eti (iri parçalar halinde)
350 gram tereyağı, 3 adet soğan
Yeteri kadar su
Tuz, karabiber, kimyon

Hamuru için: 2 su bardağı un
Yeteri kadar su
İskilip Dolması Yapılışı

PİRİNCİ bol tuzlu sıcak suda yarım saat ıslatın. Daha sonra iyice yıkayın ve süzün. Bir tencerede tereyağını eritip, piyazlık doğranmış soğanı çok kısık ateşte karamelize olana dek pişirin. Ayrı bir tencereye 1 litre su koyun. Kaynamaya başlayınca içine karamelize soğanlı tereyağının 3/4’ünü ve pirinci ilave ederek suyunu çekene dek pişirin. Büyük bir tencerenin ortasına, etrafı açık kalacak şekilde alçak bir güveci ters olarak koyun. Eti güvecin etrafına yerleştirin. Üzerine tuz, karabiber ve kimyon serpin. Kalan soğanlı sosu gezdirin. Etin üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edin. Güvecin üstüne bir tepsi ya da kapak yerleştirin. Pilavı bez bir torbaya koyup ağzını bağlayıp, tepsinin üzerine yerleştirin. Tencerenin kapağını kapatın. Un ve suyu karıştırıp bir hamur yoğurun. Bu hamurla, kapağın etrafında küçük bir delik bırakacak şekilde kapatın. Kısık ateşte 8 ile 12 saat arası pişirin. Şehriye çorbası, sirkeli cacık, turşu ve sütlü un helvası ile servis edin.

*Ca (İskilip) dolması: Çorum’un İskilip ilçesinde yapıldığı için yemeğe bu isim verilmiştir. Pirinç pilavına benzese de tadı çok farklı bir yemektir. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan bu geleneksel yemek, düğün, nişan ve cenaze törenlerinde halen yapılmaktadır. Ca dolması “dolmacı” adı verilen aşçılar tarafından hazırlanır. Adını içinde pişirildiği sentetik olmayan ham iplikten dokunmuş “Ca” adı verilen çuvalından almıştır. Bu yemeğin yapımında yaklaşık 1 metre yükseklik ve çaptaki kazanlar kullanılır. Kazanların düdüklü tencere vazifesi görmesi için üzerine ağır bir cisim konur ve çok küçük bir kısmı hariç kapağın çevresi hamurla kaplanır. Kazanın kapağındaki hamurla kapatılmayan kısım da düdüklü tenceredeki düdüğün işlevini görür. Ca dolması, sabah namazından çıkanlara lenger denen özel kaplarda, 10-12 kişilik masalarda servis edilir. Dünyanın en uzun süreli pişen yemeklerinden biridir.

Aşçının notu: * Ca (İskilip) dolması 1 metre yükseklik ve çaptaki kazanın içinde odun ateşinde 24 saat süreyle pişiriliyor. H Kapağın kenarındaki hamur, bir bıçak yardımıyla çıkarılır ve kapak açılır. * İçindeki çuval temiz bir tepsiye alınır. *Pilav tepsiye boşaltıldıktan sonra, bir tabak yardımıyla havalandırılır. * Etler ayrı bir tepsiye çıkarılır. * Kazanda kalan su, yemekle birlikte ikram edilmek üzere bir tencereye boşaltılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir