Havuçlu kek tarifi

Havuçlu kek tarifi

Havuçlu kek tarifi


Çocukların çok sefdikleri bir kek tarifi olan havuçlu kek yapımı kolay bir tarif. Çocuklar ile birlikte yaptığımız bu habuçlu kek sanırım çocukların kendi katkısı olduğundan birçok tatlıdan daha çok sevmektedirler. Umarın sizde havuçlu kek tarifini seversiniz.

Malzemeler:

4 yumurta
1 su bardağı sıvı yağ
2 su bardağı şeker
3 su bardağı rendelenmiş havuç
2.5 su bardağı un
1 su bardağı (100 gram) iri çekilmiş ceviz
1 adet limon kabuğu rendesi
2 tatlı kaşığı tarçın
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

Hünerli Bayanlar, keki pişirmek için iki farklı yöntem vermiş. Biz ikinciyi, yani daha pofidik kek elde etmeyi vaat eden yöntemi seçtik. Biraz daha el oyalıyor, ama annem gerçekten pofidik oldu diyerek onayladı.
Yumurta aklarını bir kasede, karlaşana kadar çırpın. 1 su bardağı şekeri azar azar ekleyerek, biraz daha çırpın. Ayrı bir kasede yumurta sarılarını ve 1 su bardağı şekeri, şeker eriyene kadar çırpın. Yağı ekleyerek, biraz daha çırpın. Bir kaseye havuçları ve limon kabuğu rendesini koyun ve cevizleri de ekleyerek karıştırın. Önce yumurta sarılı karışımı dökün, ardından yumurta aklı karışımı dökün. Hafifçe çırpın.
Üzerine kabartma tozu, un, tarçın ve vanilyayı birlikte eleyerek dökün. Mikserin en düşük hızında biraz daha çırpın. İyice yağladığınız (!) kek kalıbına, kek hamurunu dökün. 175 derecede, yaklaşık 30-35 dakika pişirin.
Tavsiye: Yaptığımız havuçlu kek, dışarıda yediklerimizin aynısı oldu. Ancak benim için şeker oranı çok fazlaydı. Eğer çok şekerli keklerden hoşlanmıyorsanız, 2 su bardağı yerine 2 bardaktan 2 parmak eksik kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki malzemelerle hazırlanan havuçlu keki 12 dilim olarak düşünürsek,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir