Fırında Patlıcanlı Sarma Tarifi

Fırında Patlıcanlı Sarma Tarifi

Fırında Patlıcanlı Sarma Tarifi


Harika bir patlıcan yemeği tarifi bu tarif italyan kaynaklı olsada bizim Damak Tadınıza son derece uygun bir tarif hele benim gibi sizde patlıcan yemeklerine özel bir ilgi duyuyırsanız Fırında Patlıcanlı Sarma Tarifini mutlaka deneyin derim.

Malzemeler

Patlıcan ( ince uzun çekirdeksiz ) 3 Adet
Domates Puresi 2 Paket
Yumurta 1 adet
Yağlı Beyaz peynir ( ben kalıptan 1 parmak kullandım )
Fesleğen 1 Dal
Siyah zeytin 4 Adet
Kaşar Peyniri ( Ben Karadeniz kolot peyniri kullandım)

Fırında Patlıcanlı Sarma Yapılışı
Patlıcanları yanal bir biçimde hafif etli olacak sekilde dilimliyoruz ve tuzlu su içinde beklemeye alıyoruz.

Kase içine yumurtayı kiriyorusunuz, peşinden beyaz peyniri ekliyoruz. Zeytinlerin cekirdeklerini çıkartıp, biçak ile ince ince kıyıyoruz . Ardından fesleğenlerı ince ince kıyıyoruz ve kasenin içine ekliyoruz. Tuz, taze karabiber rendeliyoruz. Kaşar peynirini arzu ettiginiz olçüde rendeliyoruz.

Kase içine beklettigimiz beyaz peyniri çatal ile eziyoruz ardından çırpıyoruz.

Su içindeki patlıcanları çıkartıp gazete yada peçete havlu yardımı ile sularını emdiriyoruz ve tavada zeytinyağ içinde yumuşayıncaya kadar kızartıyoruz.

Patlıcanları yumuşayana kadar kızarttıktan sonra, peçete üzerine alıyoruz, yağlarını süzdükten sonra soğumasını bekliyoruz.

Patlıcanları, sigara böregi sarar gibi, bir ucuna kase icinde çırptiğımız malzemeden tatlı kaşığı ile koyduktan sonra rülo seklinde sardıktan sonra fırına verecegimiz borcam içine yerleştiriyoruz. Bu işlemi butun patlıcanlar icin yapiyoruz.

En son ekleme domates sosu. Sosu iyicene aralara doktukten sonra 180 ° ‘de ısıttığımız fırına borcamı verıyoruz ve 40 dk pişmeye bırakıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir