Ev Yapımı Pastırma

Ev Yapımı Pastırma

Ev Yapımı Pastırma


Evde pastırma yapılabilirmi diye kendi kendime merek etmişimdi aslında buradaki benim uzun zamandır bu işi ertelememin en büyük sebebi eti riske etmek istemememdir. En sonunda karar verdim ve bu pastırma tarifini sizinle paylaştım.
Evde pastırma nasıl yapılır ?
MALZEMELER:
İstediğiniz kadar etten pastırma yapabilirsiniz. Ama öncelikle bir baharatçıdan pastırma çemeni için malzemelerinizi ( baharatçı ne kadar et yapacağınızı söylerseniz size baharatları ayarlayıp veriyor, söylemeniz yeterli) ve kaya tuzu (doğal büyük tuz, yine baharatçıdan alabilirsiniz)
YAPILIŞI;
ET istenilen büyüklükte (bence; 30 cm uzunluğunda 15 cm genişliğinde ve 3-4 cm kalınlığında uygundur ) keselim, bir tepsinin içinde her tarafını tuzla kalın bir şekilde kaplayalım, bu şekilde 3 gün tuzda bekletelim (et tuzun içinde kendi kendine pişer, kararır) 3 günün sonunda etin üzerindeki tuzları iyice sıyırıp atalım. Etin üzerine bir ağırlık koyalım (bastıralım ki siyah suyu akıp gitsin) bu şekilde ağırlığın altında 2 gün bekletelim. Çemenini bugün yoğurup hazırlayalım 2 gün dinlendirelim. Eti ağırlığın altından 2, gün sonra çıkardığımızda ovalayarak iyice yıkayıp tuzdan arındıralım. Et iyice süzülmüş olmalı. (gerekirse bunun için tülbent veya kağıt kullanarak sıkarak suyunu iyice alalım.) 2 gün önceden hazırlayıp dinlendirdiğimiz çemeni her tarafını kaplayacak şekilde yarım santim kalınlığında sürelim. Tepsi içinde soğuk bir odada veya buzdolabında 3 gün bekletelim. 3, günün sonunda pastırmanızı serin bir yere asabilirsiniz çemenleri iyice kuruyunca afiyet olsun…
Eğer çok yapıp bekletecekseniz bir tavsiye; Çemeni iyice kuruduktan sonra temiz bir beze sararak bekletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir