Domates Şapkalı Enginar

Domates Şapkalı Enginar

Domates Şapkalı Enginar


Domates Şapkalı Enginar
Malzemeler :
Domates Şapkalı Enginar
250 Gr. Kıyma
5 Enginar
1 Haşlanmış Patates
1 Soğan
3 Domates
2 Yeşil Biber
2 Çorba K. Domates Salça
1 Diş Sarımsak
1 Limon
Sıvıyağ
Tuz
Kaabiber

Domates Şapkalı Enginar
Hazırlanışı
Enginarları biraz sıvıyağ ile bir tencerenin içine alıp üzerine tuzunu serpiyoruz. Enginarların yarısına gelecek kadar su koyup pişiriyoruz. Enginarların üzerine yarım limon suyu ekleyip pişirmeye devam ediyoruz.

Soğanı yemeklik doğruyoruz. Bir tavaya biraz sıvıyağ ile soğanları katıp kavuruyoruz. Yeşil biberleri doğrayıp soğanlara ekliyoruz. İyice kavrulduktan sonra kıymayıda ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.

Rendelenmiş sarımsağı, tuz ve karabiberinide ekleyip biraz daha karıştırıyoruz. Enginarlar piştikten sonra servis tabağına alıyoruz. Enginarın pişme suyunu bir kenara ayırıyoruz.

Kıymamız kavrulduktan sonra enginarların içine koyuyoruz. Haşlanmış patatesi rendeleyip enginarların üzerine paylaştırıyoruz. Domatesleri ve biberleri 2’ye bölüp kürdan yardımı ile önce domates sonra biber olmak üzere enginarların üzerine batırıyoruz.

Ayırdığımız zeytinyağlı enginar suyu, ve biraz da normal suyu domates salçası ile karıştırıp bir tencereye koyuyoruz. Enginarları içine tekrar yerleştiriyoruz. Kısık ateşte biraz daha pişiriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir