Damla sakızlı lokma Tarifi

Damla sakızlı lokma Tarifi

Damla sakızlı lokma Tarifi


Lokma tatlısını sevenler birde damna sakızlısını denemelidirler Damla sakızlı lokma Tarifi

Malzemeler
3 su bardağı un
Yarım paket yaş maya (20 gram)
Bir buçuk su bardağı su
1 çay kaşığı tuz
3 parça dövülmüş damla sakızı
Kızartmak için:
l 3 su bardağı sıvıyağ
l Bir buçuk su bardağı mısırmısır kelimesinin anlamı için tıklayınız ” Anayurdu Güney Amerika olan mısır, Buğdaygiller’dendir. Nişasta açısından zengin, beyaz, sarı ya da kızıl tanecikleri, düz uzun yapraklardan oluşan bir kılıf içinde korunan, uzun bir koçan oluşturur. Mısır, olduğu gibi yenilmesinin yanı sıra, yağı…” yağı
l Bir buçuk su bardağı zeytinyağızeytinyağı kelimesinin anlamı için tıklayınız “Zeytinyağı, üretim yöntemine göre başlıca üç kategoriye ayrılır: Naturel, rafine ve riviera.

Naturel Zeytinyağı (Virgin Oil): Zeytin meyvesinin doğal renk, koku ve tat özelliklerini taşıyan, hiçbir kimyasal işlem uygulanmadan elde edilen yağdır….”
Şerbeti için:
Beş buçuk su bardağı tozşeker
4 su bardağı su
1 tatlı kaşığı limonlimon kelimesinin anlamı için tıklayınız “LİMONLU TARİFLER İÇİN TIKLAYIN!
Hiçbir mevsim mutfaklardan eksik olmayan limon, eski çağlardan beri çeşni ve şifalı bitki olarak kullanılıyor. İlk olarak Asurlular tarafından yetiştirilmeye başlanan, bu sebeple “Med elması” olarak da bilinen limon,…” suyu
Damla sakızlı lokma YapılışıDERİN bir kaba unu eleyerek ortasını açın. Maya ve yarım su bardağı ılık suyu ekleyip kenardan biraz un alarak boza kıvamına getirin. Kalan unu üzerine toplayın, yoğurarak sıcak ortamda dinlendirin. Yarım saat sonra hamurun ortasını açıp kalan suyu, tuzu, dövülmüş damla sakızını kattıktan sonra çırparak yoğurun. Kabın üzerini kapakla örtün. Sıcak ortamda 2-3 misli kabarana dek mayalandırın. Sıvıyağları kızartma tenceresine alarak yağı kızdırın. Hamur göz göz olduğunda sol avucunuzun içine bir miktar hamur alın. Çorba kaşığını sıvıyağa batırın. Sol avucunuzdan sıkarak çıkarttığınız hamuru yağlı kaşığa alın. Daha sonra kaşıktaki hamuru kızgın yağa atarak kızartın. Bir seferde tencereye 7-8 lokma atabilirsiniz. Sonrasında kevgirle yağdan çıkartın. Çıkardığınız lokmaları kağıt peçete üzerine alarak fazla yağlarından arındırın.
* Şerbeti hazırlamak için tozşeker ve suyu kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladığında limonlimon kelimesinin anlamı için tıklayınız “LİMONLU TARİFLER İÇİN TIKLAYIN! Hiçbir mevsim mutfaklardan eksik olmayan limon, eski çağlardan beri çeşni ve şifalı bitki olarak kullanılıyor. İlk olarak Asurlular tarafından yetiştirilmeye başlanan, bu sebeple “Med elması” olarak da bilinen limon,…” suyunu ilave edin. 1 dakika daha kaynatıp ocaktan alarak ılınmaya bırakın. Kağıt peçete üzerinde yağlarından arınan lokmaları soğuyan şerbete atın. Lokmalar şerbeti iyice içine çektiğinde tencereden alın. Toz antepfıstığı ile süsleyerek servis yapın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir