Çitli Ispanak Püreli Tavuk Baget Tarifi

Çitli Ispanak Püreli Tavuk Baget Tarifi

Çitli Ispanak Püreli Tavuk Baget Tarifi


Tavuğun en leziz hali Çitli Ispanak Püreli Tavuk Baget Tarifi

Malzeme Listesi

8 Taze Patates
1 Demet Ispanak
1 Soğan
1 Pk. Krema
2 Diş Sarımsak
12 Tavuk Baget
1 Kase Çeri Domates
Tuz
Karabiber
Sıvıyağ

Hazırlanışı:

Tavukları fırın sesine alıyoruz. Üzerine sıvıyağ, tuzunu, karabiberini ve pul biberini atıp harmanlıyoruz. Tepsiye tavukları dizerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Taze patateslerin altlarından ince bir dilim kesiyoruz. Dörde bölüyoruz ve çöp şişlere geçiriyoruz. Ayrı bir fırın tepsisine koyarak üzerine tuzunu, karabiberini atıyoruz. Sıvıyağını üstüne döküyoruz ve önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişiriyoruz.

Soğanı ve sarmısağı yemeklik doğruyoruz ve derin bir tavaya sıvıyağ dökerek soğanı ve sarmısağı kavuruyoruz. Ispanakları da doğruyoruz. Tavamıza ilave ediyoruz ve hepsini kavurmaya devam ediyoruz.

Tuzunu ve karabiberini de atıyoruz. Ispanaklar yumuşancaya kremayı da üzerine döküyoruz ve karıştırıyoruz. Krema yoğunlaşana kadar pişirmeye devam ediyoruz. Servis tabağının dört kenarına pişen şişte patatesleri koyuyoruz.

Ortaya pişirdiğimiz kremalı ıspanağı döküyoruz. Pişirdiğimiz tavuklarıda dikine tabağa diziyoruz. Çeri domateslerle süsleyerek servis ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir