Cevizli tart tarifi

Cevizli tart tarifi

Cevizli tart tarifi


Cevizli tart

Malzemeler
Hamur için:
375 gram un
150 gram soğuk tereyağı
1 adet yumurta
1 adet yumurta sarısı
150 gram pudra şekeri
1 adet çubuk vanilyanın özü
açmak için un
tuz
İç için:
250 gram pudra şekeri
250 ml. kremşanti
25 gram bal
300 gram ceviz içi
süslemek için pudra şekeri

Hazırlanışı
Hamur için unu tezgaha eleyin ve ortasını çukurlaştırın. Tereyağını parça parça kesip unun kenarına paylaştırın. Yumurta, yumurta sarısı, 1 tutam tuz, pudra şekeri ve vanilya özünü çukura koyup yoğurarak hamur haline getirin. Hamuru top yapıp folyo ile sarın ve 1 saat buzdolabında bekletin.

Hamurun 2/3 sini unlanmış bir tezgahta 35 cm. çapında açın. 30 cm. çapında bir tart kalıbına yerleştirin. Kenarlara gelen hamuru bastırarak yerleştirin, üzerini çatalla delin. Kalıptan taşan hamuru kesip kalan hamurla karıştırın. Folyoya sarın ve buzdolabında bekletin.

İç için pudra şekeri ve balı bir tencereye koyup orta ateşte karamelize edin. Kremşantiyi ilave edin ve sürekli karıştırarak 5-6 dakika kaynatın. Ceviz içini katın. Tencereyi ateşten alın ve kısaca soğuk suya batırın.

Soğuyan içi hamurun üzerine döküp eşit şekilde yayın. Kalan hamuru unlanmış tezgahta 30 cm. çapında açın ve için üzerine koyun. Kalıbın içindeki hamuru kalıptan bir miktar ayırıp kapak hamurun üzerine çekin. İki hamuru çatalla bastırarak yapıştırın. Tartın üst yüzeyini bir kaç yerden çatalla delin.

Tartı 200ø ısıtılmış fırının altan 2. rafında 20-25 dakika pişirin. Çıkarıp kalıbın içinde fırın telinin üzerinde soğumaya bırakın. Tartı kalıptan çıkarıp üzerine pudra şekeri serpin ve servis yapın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir