Buhara Pilavı

Buhara Pilavı

Buhara Pilavı


Buhara Pilavı (tavuklu)
Sıradan yemeklerden sıkıldınız biraz gözterişli davet sofralarına layik bir yemek yapmak isterseniz Buhara pilavı sizin içiin biçilmiş kaftan sakın davet sofrası dedim diye çok zor bir yemek olduğunu düşünmeyin son dere kolay ve bir okadar lezetli bir pilav olan buhara pilavını çook beğeneceğinize eminim.

Buhara Pilavı Malzemeler:

3 su bardağı pirinç
1 su bardağı nohut
750 gr tavuk
100 gr tereyağı
1 kahve fincanı sıvı yağ
3 kuru soğan
2 tatlı kaşığı baharat (çiğ köfte baharatı)
1 çay kaşığı tarçın
Tuz

Buhara Pilavı Yapılışı:
Nohut akşamdan ıslatılır, haşlanır. Tavuk haşlanır ( etli olan şeklinde et ve nohut beraber haşlanır ama tavukta eş zamanlı pişmediği için ayrı haşlamak daha mantıklı) Pirinç ıslatılır. Haşlanan tavuklar sudan çıkarılıp, soğutulur. İri parçalar halinda didiklenir. Soğanlar küçük doğranır. Şİmdii malzemelerimiz hazır olduğuna göre biraraya getirmeye başlayabiliriz (pilav yapımına başlarken nohut ve tavuk suyunun kaynar durumda olması gerekir)

Buhara Pilavı için Tereyağı tencereye alınır, eritilir. Üzerine doğranan soğanlar ilave edilir. Tencere iyice ısınıp soğanlar kaynamaya başlayınca ocak biraz kısılıp tencerenin kapağı kapatılır. Arada karıştırarak yavaş yavaş içini çekerek pişmesi sağlanır. Soğanlar resimde görüldüğü gibi renk değiştirip suyunu çekince tavuk etleri ve baharat ilave edilir. 2 dakika kadar kısık ateşte kavrulur. Ocak kapatılır, etler kaşığın tersiyle düzeltilir. Üzerine nohut yayılır (bu aşamayı fotoğraflamayı unutmuşum :)) Nohutun üzerine yıkanan, süzülen pirinç yayılır. Katların düzgün olması ve birbirine karışmaması gerekiyor dikkat 🙂

Buhara Pilavının Tenceresi ocağa alınır, 4.5 bardak kadar kaynar tavuk ve nohut suyundan yavaşça ilave edilir. Kaynaması beklenir, tavuk suyunun tuzu gözönüne alınarak tuz eklenir (ben bu aşamada 1 tatlı kaşığı daha baharat ilave ettim, tamamen zevke bağlı) . Kısık ateşte pişirilir. Kapağı kapatılıp, dinlendirilir. Servis yapmadan yarım saat önce tencerenin üzerine kenarları biraz geniş bir tepsi kapatarak ters çevrilir. Tencereyi hemen kaldırmayın, servis yapacağınız zamana kadar beklesin, soğumaması için üzerine bir sofra sarabilirsiniz.

Detaylı anlatmaya çalıştığım uzun oldu. Sakın yapımı zor zannetmeyin, öğrendikten sonra favori yemeğiniz olabilir 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir