Beze

Beze

Beze

Çocukluğumda beze bizim favori tatlımızdı. Daha önce birkaç kes evde yapmayı denemiştim bir türlü istenen yumuşaklığa ulaşmadı. Aslında mutfak robotu ve mikser gibi aletlere kavuşulunca beze en basit tatlılardan biri oldu. Beze yapımında aslında en önemli nokta yumurta akının iyice karıştırılması.

Beze Malzemeler
4 yumurta aki
250 gr seker

Beze Yapilisi
Robot ya da mikserin yuksek devrinde yumurta aklarinin beyazlasip kopurene kadar cirpin. Sonra karistirmaya devam ederken sekeri kasik kasik ekleyin. Yaklasik 10 dakika daha yuksek devirde cirpin (kenwood robotla yaklasik 5 dakikada istenen kivama geldi). Son haline geldiginde, mikserin ucundan asagi dusmemesi gerekiyor karisimin.
Firini 150 dereceye isitin. Tepsinize yagli kagit serin ve bezeleri krema sikma torbasi ile olusturun. Birazcik da kabardiklarini goz onunde tutmaniz gerekiyor bezeleri sikarken tepsiye.. Eger cok buyuk yaparsaniz, pisme suresi de o kadar uzun suruyor. Pastanelerdeki kucuk beze boyutunda yaparsaniz, 25-30 dakika suruyor pismesi. Pistikten sonra da firindan cikarip, sogumasini bekleyin. Buradaki esas olay pisme suresi: eger yeterince pisirmezseniz ortasi cig kaliyor ve o da agizda guzel bir doku birakmiyor. O yuzden ben cikarmadan evvel, bir tanesini cikarip sogutup test ediyorum. Ben tarifi het complete bak koekboek isimli hollandaca bir kitaptan aldim. Isterseniz siz, bezelerin renginin beyaz kalmasi icin, firinin derecesini 100-110 dereceye dusurup, daha uzun sureli pisirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir