Balkabaklı elmalı tart

Balkabaklı elmalı tart

Balkabaklı elmalı tart

Balkabaklı elmalı tart

12 Kişilik
341 Kalori

Malzemeler
Hamur için: 125 gr. tereyağı (oda sıcaklığında)
500 gr. nohut
100 gr. pudra şekeri
1 yumurta
250 gr. un
tuz
Üstü için: 30 gr. taze zencefil
45 gr. bal
350 gr. bal kabağı (temizlenmiş)
200 ml. krema
muskat
80 ml. limon suyu
2 adet yumurta
40 gr. un
50 gr. kayısı marmeladı
4 ekşi elma (200’er gram)

Hazırlanışı
Tereyağını, pudra şekerini ve bir tutam tuzu mikserin hamur karıştırma ucu ile karıştırın. Yumurtayı ekleyin, iyice yedirin. Unu ilave edip kısa bir süre daha karıştırın. Hamuru folyoya sarıp 2 saat buzdolabında bekletin.

Zencefili soyun, küçük küp doğrayın. Balkabağını 1-2 cm. büyüklüğünde parçalara kesin.

Bir tencerede balı ve zencefili ısıtın. Kabağı ve kremayı katıp üstü kapalı, orta ateşte 10-15 dakika pişirin. Sıcakken püre haline getirin. Tuz, muskat ve

30 ml. limon suyu ile tatlandırarak soğumaya bırakın.

Hamuru unlu tezgahta 32 cm. çapında açın. Altı çıkabilen 26 cm. çapındaki kalıba yerleştirip bastırın. Kenarlarını düzleştirin, içini çatalla delin. Üstüne yağlı kağıt serip, nohutla kaplayın. 200°C ısıtılmış fırının alt rafında 20 dakika pişirin. Kağıt ve nohutları alın, hamuru ılımaya bırakın.

Yumurtaları ve unu soğumuş püreye ekleyin. Elmaları soyun, dörde bölün ve çekirdeklerini çıkartın. Elma parçalarını tekrar uzunlamasına ikiye bölün, kalan limon suyuyla karıştırın.

Püreyi hamurun üzerine eşit şekilde yayın, elmaları yerleştirip, hafifçe bastırın. 190°C’de ısıtılmış fırının alt rafında 1 saat pişirin.

Marmeladı, bir kaşık su ile ısıtın ve ince süzgeçten geçirin. Tartı, fırından çıkartın ve hemen elmaların üzerine ılık marmelat sürüp, soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kremayla servis yapın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir