Balkabağı soslu köfte

Balkabağı soslu köfte

Balkabağı soslu köfte


Balkabağı soslu köfte
8-10 Kişilik

Balkabağı soslu köfte
Malzemeler
850 gram balkabağı
2-3 diş sarmısak
80 ml. zeytinyağı
2 adet limon
700 gram yağlı yoğurt
50 ml. süt
1/2 demet melissa otu
50 gram balkabağı çekirdeği içi
4 yemek kaşığı fındık yağı
3 dilim tost ekmeği
500 gram kıyma
2 adet yumurta
1 yemek kaşığı hardal
1 tatlı kaşığı toz kakule
70 ml. sıvıyağ
tuz
karabiber

Balkabağı soslu köfte
Hazırlanışı
Balkabağının kabuğunu soyup çekirdeklerini çıkarın. Rendenin kalın tarafında rendeleyin. Sarmısağı ince kıyın. Bir tavada zeytinyağını ısıtın. Balkabağıyla sarmısağı karıştırarak 5 dakika kavurun. Tuzlayıp biberleyin, bir kenarda bekletin.

Limonun kabuğunu rendeleyin, suyunu sıkın. Yoğurdu süt, bir yemek kaşığı limon rendesi ve 3-4 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın. Tuz biber katın. Melissa yapraklarının bir kısmını süsleme için ayırın, kalanını irice kıyıp yoğurtlu sosla karıştırın. Balkabağı rendesini ilave edin, tadını çekmesi için bekletin. Kabak çekirdeği içini kıyıp fındık yağında hafif kavurun. Bir tabağa boşaltıp soğumaya bırakın.

Tost ekmeklerinin kabuklarını çıkarın, soğuk suda yumuşaması için bekletin. Kıymayı yumurta, hardal, kakule ve suyu iyice süzülmüş ekmek ile karıştırın. Tuz, biber serpip yoğurun. Bu harçtan 20-24 köfte hazırlayın. Sıvıyağı büyük bir tavada ısıtın. Köftelerin her tarafını 7-10 dakika kadar kavurun. Kağıt mutfak havlusu üzerinde süzülmeye bırakın. Balkabaklı yoğurdu büyük bir tabağa koyun, ortasına köfteleri yerleştirin. Kavrulmuş kabak çekirdekleri ve melissa yaprakları ile süsleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir