ACI BAKLA

ACI BAKLA

ACI BAKLA


ACI BAKLA

Diğer İsimleri : Delicebakla,Termiye, Yahudi baklası, Gavur baklası.

Latince Adı : Lupinus Albus.

Bitki : 1 metreye kadar yükselebilen, el şeklinde parçalı yapraklı, beyaz çiçekli bir bitkidir.

Yetiştiği Yerler : Avrupa, Balkanlar ve Türkiye’de bilhassa Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetişmekte, ayrıca yetiştirilmektedir.

Tarihçe : Güney Amerika Kızılderili kabilelerinden Navajo’lar bitkiyi kısırlık için kullanıyorlardı. Ayrıca bitkiyi kullanan kadının kız çocuğu doğuracağına inanıyorlardı.

Kullanılışı : Olgun tohumları acı lezzetli ve zehirli birleşikler taşıdıkları için, bunları uzaklaştırmak maksadı ile bir süre kaynak suda tutulurlar. Gevşeyen kabuklar soyulup bakla yenir veya bu tohumlar lapa haline getirilerek harici olarak deriye sürülebilir. Tohumlar kavrulup, değirmende çekilerek toz haline de getirilebilir.

İçindeki Maddeler : Sabit yağ ve lupinin, spartein gibi alkaloidler taşımaktadır.

Tıbbi Etkiler : İdrar arttırıcı, kuvvet verici ve barsak parazitlerini düşürücü etkileri bilinmekte ve şeker hastalarında kan şekerini azalttığı adda edilmektedir. Zehirleştirilmiş baklalarından 10-20 adet yenilebilir. Ayrıca adet kanamalarını artırır ve kolaylaştırır, doğum sonrası akıntıların gelişini rahatlatır. Toz haline getirilmiş kavrulmuş tohumlardan sabah aç karnına 1 kahve kaşığı alınır. Harici olarak tohumların lapası yaralı deri hastalıklarında uygulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir